FMNC High Performance Squads

November 18th, 2015

 

Update 27/11

Football Mid North Coast is pleased to announce its Under 9s North Academy squads ( 2 squads selected ).

Football Mid North Coast would like to thank all players that attended trials.

FMNC High performance fitting/information night North is Tuesday 1st December at FMNC – Head Office, Stoney Park, Telegraph Point.

SAP – 4.00pm to 6.00pm and WPL/NPL 6.00pm to 7.30pm

Squads are  (in no particular order)

Tom Newman

Fred King

Ashton Newton

Ryan Cook

Lucas Scott

Saxon Debreceny

Benjamin Webster

Jake Morgan

Haine Eames

Shyla White

Sam Blain

Ty McKibbin

Jett Hanson

Xavier Allison

Kaylan Morris

Max Gardner

Nait Bayan

Lorgan Moore

Jesse Stewart

Riley Berecry

Coach – Paul Eames (additional coach will be appointed in February 2016)

 

Update 24/11

 

Football Mid North Coast is pleased to announce its Under 9s South Academies.

This squad will be expanded in 2016 to hopefully achieve a Taree based and Great Lakes based squads for season 2016.

Training will commence when school resumes first week of February 2016.

High Performance Fitting nights are Monday 30th November at the Zone field, Taree from 4pm or Tuesday 1st December at FMNC Head Office, Stoney Park, Telegraph Point from 4pm.
Under 9s South

Jonah Harrell

Liam Budden

Zayne Lauder

Frazer Merrick

Blake Murray

Egan Cross

Lachlan Drew

Vinnie Everitt

Sione Masterantonio

Marissa Masterantonio

Kai Fazio

Darcy Natoli

 

 

Update 23/11

 

Football Mid North Coast is pleased to announce its Women’s Premier League Under 18s and 1st grade squads.

Football Mid North Coast would like to thank all players that attended trials.

Selected players are, (in no particular order)

1
Jess Sanderson
2
Billy Hughes
3
Samantha Bestwick
4
Jannah Gillett
5
Melissa Norup
6
Courtney Anderson
7
Abbi Watson
8
Maddison Stockham
9
Bianca Mason
10
Emily Clarke
11
Nikita Bestwick
12
Abigael Baker
13
Olivia Burn
14
Kiah Carmody
15
Laura Schubert
16
Emily Newett
17
Jess Evans
18
Emillie Cullen
19
Tailah Greenwood
20
Michaela Elford
21
Ashleigh Chambers
22
Hayley Burn
23
Eloise Pepper
24
Bebe Wares
25
Katie Reeman
26
Taylah Maxwell
27
Ellie Slattery
28
Brooke Summers

Head Coach – Matt Baker

WPL 1sts and Under 18s Manager – Kathie Bestwick

 

 

Update 20/11

 

Football Mid North Coast is pleased to announce its Under 13s SAP squad to attend Country SAP Gala days.

Squad is, (In no particular order)

Ryan Williamson

Jacob Drury

Jack Newman

Ethan Sage

Matt Ryan

Kye Hofman

Sam Workum

Maxwell Mangan

Sam Miller

Chris Kianou

Jack Mills

Up to 3 players will be added at a later date

Coaches – Paul Berg (if we get him off the golf course) and Larry Budgen until a suitable coach is found

 

Football Mid North Coast are pleased to announce its Women’s Premier League  (WPL) Under 14s and Under 16s squads for 2016 plus the Under 12s girls Development centre at Great Lakes.

Football Mid North Coast would like to thank all players that attended the trials the numbers were fantastic and shows the growth in female football in this zone.

Squads are:

Under 14s – (In no particular order)

Caitlin Horwood (GK)

Nelly Barnett

Mona Walker

Kayley Roberts

Layni Fens

Jessika Jobson

Emmeline Pepper

Honey Kassel

Rosie Newman

Chloe Maidment

Macey McCarren

Indi Simon

Alyce Morn

Jess Henwood

India Dinnan

 

Coach – Dean Pepper

 

Under 16s – (In no particular order)

Rhianna Thompson

Georgia Creswick

Madeline Owen

Rubi Grass

Meagan Smith

Kiara Bartley

Lauren Brown

Esther Ting

Shari Lawrence (GK)

Jenna Doyle

Abby Whitton

Charlie Wares

Valmarie Bungie – Beard

Melissa Martin

 

Coach – Rod Bartley

 

Under 12s Girls Development Centre – Great Lakes Hub (In no particular order)

Genevieve Wayte

Rachael Smith

Lucy Boyce

Basra Avery

Patria Avery

Ginger Harrison

Jade Stevens

Bella Schubert

Kiana Simon

Milla Crabbe

Abbey Briggs

Demi Van Bilson

 

Coach – Jess Evans

 

Update: 13/11

NPL – Under 15s Final squad (In no particular order)

Joshua Jones
Lachlan Clacher
Ben Payne
Solomon Fergusson
Ryan Waite
James Lowe
Chai Davis
Flynn Goodman
Ambrose Humphreys
Zane Haywood
Quinn Lickley
Samuel Amini
Cody Hurn
Darcy Newell (GK)

Coach – John Goodman


Update 10/11:

Football Mid North Coast is pleased to announce its Manning Development Centre Under 12s Girls squad for 2016.

Football Mid North Coast will have four (4) Girls Under 12s development centres in 2016 – Hastings/Port Macquarie, Manning, Kempsey Macleay and Great Lakes.

Squad is (In no particular order)

Zara Williams
Hayley Potts
Nyah Roberts
Ella Moutney
Hailey Blanch
Jorja Collings
Jessica Burns
Sienna Limpic
Liberty Wares
Vaani Sharma
Charley Parkinson
Jasmine Robertson
Daisy Wares
Ella Nash

Coach – David Geraghty


Update 6/11:

Football Mid North Coast is pleased to announce its National Premier League (NPL) Under 17s squad for season 2016.

FMNC would like to thank all players/families that attended the extended trial process.

FMNC NPL Under 17s (In no particular order)

Nicholas Wright
Patrick Hamilton
Jordan Lickley
Dylan Webber
Logan Shaw
Will Rogers
Lachlan Brown
Griffin Goodman
Logan Palmer
Brody Olabarriaga (GK)
Macabe Grass
James Garrett
Mitchell Lewis
Tyson Marchant

Coach – Mick Grass


 

Football Mid North Coast would like to thank all the players that attended the recent SAP trials the numbers were fantastic.

The Under 12s Metro squads compete in the Northern NSW Football Metro competition.

Under 12s North – Metro (In no particular order)

Hamish Patterson
Ian Matthews
Oliver Barry
Ashton Scott
Jack Page
Taye Power – O’Toole
Jordan Clarke
Isaiah Chandler (GK)
Joe Kable
Cayden Briscoe
Jonathon Hudswell
Cashel Murtagh

Head Coach – Michael Chandler
Assistants – Paul Clarke and Luke Barry

Under 12s Girls – Port Macquarie Hub (In no Particular order)

Kiana Osmond
Sophie Oakshott
Tahlia Power
Catherine Duffy
Frances Duffy
Brindley White
Tess McWilliams
Alani Cockshutt
Mia Bales
Olivia Mara
Georgia Teeling
Sea McManus
Susie Coster

Under 12s South – Metro (In no particular order)

Riley Van Haren
Taya Jarvis
Jasmine Trafford
Xavier Robertson – Reynolds
Isaac Modderno
Xanthe Parsons
Eric Sercombe
Joshua Walker
Lachlan Gregory
Callum Drane (Pending RAE)
Ali Alnabhan
Oscar Salt
Shadow players – Silas Barberie, Jared Byrne

Coach – Troy Modderno


Football Mid North Coast are pleased to announce High Performance squads for season 2016

Football Mid North Coast thanks all players that attended trials and are very happy with the number of participates that attended trials.

Football Mid North Coast will notify on this website when fitting/information day/night will be and coaches will contact you regarding training shortly.

SAP – Under 10s SOUTH (In no particular order)

Bailey Smith
Oliver Aldridge
Jack Yi
Jayden Manusu
Mitch Woodward
Cameron Cheers
William Forrester
Jake Veksins
Jonty Green
Ben Lynch
William Gregory
Riley Dawson
Drew Cini
Spencer Farland
Daniel Semmens
Lachlan Murray
Harley Clarke
Jake Judson
Alfie Oxenbould
Thomas Worth

Head Coach – Grant Yarnold

SAP – Under 11s – SOUTH (In no particular order)

Tommy Elder
Jordan Matuszny – Santana
Sonny – John Evans
Schafer Aiken
Ryan Martin
Saffron Grass
Cooper Harrison
Mitchell Loretan
Harry Holbrook
Hamish Wilson
Braxton Hamming
Angus Crabbe
Bailey McMahon

Coaches – Kiara Bartley, Rod Bartley and Paul Holbrook


 

FMNC – National Premier League (NPL)

Football Mid North Coast congratulates the following players – Shadow players have been selected also
Football Mid North Coast NPL Squads

Under 13s (in no particular order)

Luke Townsend
Angus Bear
Benjamin Oakley
Cian Murtagh
Zeb Watts
Flynn Parker
Isaac Parkinson (GK)
Angus Robertson
Charlie Naylor
Jared Humphreys
Mason Moore
Brody Corbett
Owen Tomlinson
Luke Hemler

Coach – Evan Murtagh

Under 14s ( In no particular order)

Aaron Searle
Max Lynch
Aubrey De Silva
Samuel Modderno
Brendan Mason
Keegan Hughes (GK)
Harry Amon
Vaughan Lickley
Andrew Stocks
Sam Hazelton – Kelly
Travis Pascoe
Andrew Walton
Levi Barclay
Jackson Watts

Coach – Darrell Pascoe


 

Skill Acquisition Program (SAP)

Under 11s North ( In no particular order)

Huon Lickley
Ben Mclean
Hunter Croft
Thomas Bear
Angus Goodman
Takoda Pemberton
Luke Hancock
Ned Goodwin
Noah Thick
Harry Newman
James Ayres
Sachin Sen Gupta
Liam Cameron
Jasper Sumsky
Samuel Logan – Pye
Mason Swain
Oscar Plentinger
Samuel Clacher (GK)
Jesse Blain (GK)

Coaches – Brett Swain and John Goodman


 

Skill Acquisition Program (SAP)

Under 10s North – 2 squads (in no particular order)

Cooper Hone
Ethan Smith
Will Heeney
Frederik Morris
Cooper West
Benjamin Hamel
Riley Baker
Charlie Forster (GK)
Robert Vandoros (GK)
Ryan Hancock
Michael Vandoros
Riley Venables
Louka Alexopoulos
Roy Stevenson
Ted Strong
Makai Avery – Hoy
Liam Mercer
Jack Stevenson
Campbell Page
Isaac Redgrove
Kaden Green

Coaches – David Green and Lou Redgrove

Related Topics:

More News

FMNC News

Female football surges ahead in northern NSW in 2020
Female football is surging ahead in northern NSW with more and more women… [more]
Female football surges ahead in northern NSW in 2020
Female football is surging ahead in northern NSW with more and more women… [more]
Michael Wallace from Taree Wildcats FC named Football Mid North Coast’s Newcastle Permanent Volunteer of the Year
Northern NSW Football is pleased to announce Michael Wallace as Football Mid… [more]

Around The Clubs

181 NNSWF Clubs share in more than $180,000 worth of NSW Government funding
More than 180 Northern NSW Football Clubs have shared in $181,000 thanks to the… [more]
NSW GOVERNMENT CHANGES TO COMMUNITY FOOTBALL
NSW GOVERNMENT CHANGES TO COMMUNITY FOOTBALL EFFECTIVE IMMEDIATELY. Over the… [more]
July School Holiday Coaching Clinics
FMNC School Holiday Clinics are back for players aged 6-14! Dust off your… [more]

MORE NEWS (click for all news articles)

NNSWF_2017_Shield_Ncle Perm_Community Football_v2-01

NNSWF_2017_Shield_Ncle Perm_Community Football_v2-01

Major Sponsors